„Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej”
Stowarzyszenie Energii i Wodoru WKlaster realizuje projekt dotyczący OZE i efektywności energetycznej pt „ Edukacja dla młodzieży – wodór jako nośnik zielonej energii”
Działalność Stowarzyszenia Energii i Wodoru WKlaster ma na celu uświadomienie młodego pokolenia jak ważną rolę odgrywa odejście od tradycyjnego – brudnego prądu, a także jak ważny jest rozwój innowacyjności energetycznej w powiecie wałbrzyskim.
Lokalizacja przedsięwzięcia:
Powiat Wałbrzyski
Zespół Szkół Politechnicznych „Energetyk”
Przedsięwzięcie jest skierowane do jednej ze szkół w powiecie Wałbrzyskim – mianowicie do Zespołu Szkół Politechnicznych „Energetyk” w Wałbrzychu, a w szczególności do klas branżowych oraz klas technicznych o profilu technik elektronik, technik elektryk oraz technik systemów i urządzeń energetyki odnawialnej. Projekt ma na celu poszerzenie wiedzy na tematy związane z odnawialnymi źródłami energii, a w szczególności wodoru jako nośnika przyszłości – a dla terenu Wałbrzycha w związku z planami dekarbonizacji na wielką skalę a także w związku z potencjałem branży nowej, zielonej energii oraz jej magazynowania dla regionu, ochroną środowiska, a także rozwojem innowacyjności i jego wpływem na przyszłość.
Powyższy cel będzie osiągnięty poprzez prowadzenie warsztatów, zajęć e-learningowych z uczniami w szkole średniej na terenie powiatu wałbrzyskiego. Ponadto, dla uczniów przewidziany będzie konkurs z nagrodami, który będzie dodatkową motywacją do zwiększenia zaangażowania się uczniów w tematyczne przedsięwzięcie. Obok powyższych działań, dla nauczycieli przeprowadzone będą również konferencje związane z tematyką przedsięwzięcia.
Głównym celem projektu jest pokazanie potencjału i poszerzenie świadomości i wiedzy związanej z odnawialnymi źródłami energii ze szczegónym uwzględnieniem technik wodorowych używanych do magazynowania zielonej energii, a także tego jaki ma wpływ na środowisko i przyszłość. Ponadto, istotne jest podniesienie świadomości młodzieży w zakresie ochrony środowiska i społecznej odpowiedzialności za nie.
Cele szczegółowe:
1. Zachęcenie młodzieży do aktywnego włączenia się w dyskusję o kierunkach innowacji związanych z OZE, zwiększenie ich wiedzy i zainteresowanie tematem.
2. Wdrożenie młodzieży do trwałego włączenia się i uczestnictwo w kolejnych projektach społecznych w obszarze ekologii, jaki i edukacji, które będą realizowane zarówno przez wnioskodawcę jak i władze samorządowe powiatu wałbrzyskiego.
Region potrzebuje bodźców do zmiany i nowego motoru napędowego, którym może być właśnie rozwój OZE wraz z wodorem. Wniosek jest taki, aby działania edukacyjne skierować właśnie do ludzi, którzy są przed startem w dorosłość i którzy mogą w przyszłości realnie zmienić ten region.
Nie bez znaczenia są również nauczyciele, którzy tę młodzież
kształtują obecnie, jak i w przyszłości. Bez nich kształcenie długofalowe, jak
i jego efekty nie mogą być zrealizowane.
Grupa docelowa jest także zgodna z ogłoszeniem o naborze
(lokalna i regionalna).